DD2 default values

SDS =0.974

SD1 = 0.669

Ta = 0.2 * SD1 / SDS = 0.2 * 0.669 / 0.974 = 0.137

Tb = SD1 / SDS =0.669 / 0.974 =0.686

DD3 default values

SDS=0.644

SD1=0.353

Ta = 0.2 * SD1 / SDS = 0.2 * 0.353 / 0.644 = 0.109

Tb = SD1 / SDS =0.353 / 0.644 =0.548

From the dynamic analysis, by reading the highest modal participation ratios in accordance with its direction in E1, E2, E3 and E4 loading, the dominant vibration periods for each x and y direction are determined. Among the 4 periods determined for the X direction, the one with the highest mass participation ratio is selected. The same is done in the Y direction.

Capital E1

Capital E2

Modal E3

Modal E4

Modal E1 → T = 0.51581 sec for x direction

Modal E3 → T = 0.64633 sec for y direction

Finding Sae (T) values

Calculation for X Direction

DD3

For T = 0.51581 sec

Ta= 0.106 < T=0.51581 < Tb=0.548 ->  Sae(T)=SDS= 0.644

LO2

For T = 0.51581 sec

Ta= 0.137 < T= 0.51581 < Tb=0.686  -> Sae(T)=SDS = 0.974

Lamda = 0.644 / 0.974 =0.661

 

Calculation for Y Direction

DD3

For T = 0.64633 sec

T=0.64633 > Tb=0.548->  Sae(T)=SD1/T= 0.353/  0.64633=0.546

LO2

For T = 0.64633 sec

Ta=0.137 < T =0.64633 < Tb=0.686 -> Sae(T)=SDS=0.974

Lamda = 0.546 / 0.974=0.5605

 

X direction 1st Floor - 5% -> 0.661 * 40.56 / 2880 = 0.00931> 0.008 not provided

Y direction 1st floor - 5% -> 0.5605 * 56.09 / 2880 = 0.01091> 0.008 not provided